GATE 2025 EE – Question 43
The transformer connection given in the figure is part of a balanced 3-phase circuit where the phase sequence is “$abc$”. The primary to secondary turns ratio is 2:1. If ($I_a+I_b+I_c=0$), then the relationship between $I_A$ and $I_{ad}$ will be

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) $\dfrac{|I_A|}{|I_{ad}|}=\dfrac1{2\sqrt3}$ and $I_{ad}$ lags $I_A$ by 30°.
Explanation
The primary is star-connected and the secondary delta-connected. With a 2:1 turns ratio the secondary winding current is $|I_a|=2|I_A|$ (ampere-turns balance). In the delta, the line current is $\sqrt3$ times the winding current, so $|I_{ad}|=\sqrt3\cdot2|I_A|=2\sqrt3|I_A|$, giving $|I_A|/|I_{ad}|=\dfrac1{2\sqrt3}$. At terminal $a$ the line current is the difference of two winding currents, $I_{ad}=I_a-I_c$, and for the $abc$ sequence $I_a-I_c=\sqrt3\,I_a\angle-30^\circ$: the line current lags by 30°.