GATE 2020 EE – Question 10
The revenue and expenditure of four different companies P, Q, R and S in 2015 are shown in the figure. If the revenue of company Q in 2015 was 20% more than that in 2014, and company Q had earned a profit of 10% on expenditure in 2014, then its expenditure (in million rupees) in 2014 was ________.

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 34.1
Explanation
Company Q's revenue in 2015 is 45 million, so in 2014 it was $\frac{45}{1.2}=37.5$ million. A profit of 10% on expenditure means revenue $=1.1\times$ expenditure, so the expenditure was $\frac{37.5}{1.1}=34.09\approx34.1$ million.