GATE 2020 EE – Question 50
Let $\mathbf a_r$, $\mathbf a_\phi$ and $\mathbf a_z$ be unit vectors along r, $\phi$ and z directions, respectively in the cylindrical coordinate system. For the electric flux density given by $\mathbf D=(\mathbf a_r\,15+\mathbf a_\phi\,2r-\mathbf a_z\,3rz)$ Coulomb/m$^2$, the total electric flux, in Coulomb, emanating from the volume enclosed by a solid cylinder of radius 3 m and height 5 m oriented along the z-axis with its base at the origin is:
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (D) $180\pi$
Explanation
By Gauss's law the flux equals $\iiint\nabla\cdot\mathbf D\,dV$. $\nabla\cdot\mathbf D=\frac1r\frac{\partial(15r)}{\partial r}+0-3r=\frac{15}{r}-3r$. So the flux is $2\pi\times5\int_0^3\left(\frac{15}{r}-3r\right)r\,dr=10\pi\int_0^3(15-3r^2)dr=10\pi(45-27)=180\pi$.