GATE 2024 ME – Question 20
A furnace can supply heat steadily at 1200 K at a rate of 24000 kJ/min. The maximum amount of power (in kW) that can be produced by using the heat supplied by this furnace in an environment at 300 K is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 300
Explanation
The heat rate is $\frac{24000}{60} = 400$ kW. The most work comes from a reversible (Carnot) engine, with efficiency $1 - \frac{300}{1200} = 0.75$. So the maximum power is $0.75 \times 400 = 300$ kW.