GATE 2025 DA – Question 21
It is given that $P(X \ge 2) = 0.25$ for an exponentially distributed random variable $X$ with $E[X] = \frac{1}{\lambda}$, where $E[X]$ denotes the expectation of $X$. What is the value of $\lambda$? ($\ln$ denotes natural logarithm)
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) $\ln 2$
Explanation
For an exponential distribution $P(X \ge x) = e^{-\lambda x}$, so $e^{-2\lambda} = 0.25 = \frac{1}{4}$. Then $2\lambda = \ln 4 = 2\ln 2$, so $\lambda = \ln 2$.