GATE 2024 CE (CE1) – Question 47
The return period of a large earthquake for a given region is 200 years. Assuming that earthquake occurrence follows Poisson's distribution, the probability that it will be exceeded at least once in 50 years is ________________ % (rounded off to the nearest integer).
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 22
Explanation
The mean number of events in 50 years is $\lambda = \frac{50}{200} = 0.25$. The probability of at least one is $1 - e^{-0.25} = 1 - 0.7788 = 0.2212$, which is 22%.