GATE 2024 CH – Question 46
The residence time distribution, $E$, for a non-ideal flow reactor is given in the figure. A first-order liquid phase reaction with a rate constant 0.2 min$^{-1}$ is carried out in the reactor. For an inlet reactant concentration of 2 mol L$^{-1}$, the reactant concentration (in mol L$^{-1}$) in the exit stream is

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 0.905
Explanation
The area under $E$ must be 1, so the height is $\frac{1}{5 - 3} = 0.5$ min⁻¹. For a segregated first-order reaction, $\frac{C}{C_0} = \int E(t)e^{-kt}dt = 0.5 \times \frac{e^{-0.6} - e^{-1.0}}{0.2} = 2.5 \times (0.5488 - 0.3679) = 0.4523$. So $C = 2 \times 0.4523 = 0.905$ mol L⁻¹.