GATE 2020 CS – Question 10
The total revenue of a company during 2014-2018 is shown in the bar graph. If the total expenditure of the company in each year is 500 million rupees, then the aggregate profit or loss (in percentage) on the total expenditure of the company during 2014-2018 is ______. [Bar graph, revenue in million rupees: 2014: 500, 2015: 700, 2016: 800, 2017: 600, 2018: 400]
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 20 % profit
Explanation
Total revenue = 3000 and total expenditure = 2500. Profit = 500/2500 = 20%.