GATE 2020 CS – Question 27
Let $\mathcal{R}$ be the set of all binary relations on the set $\{1,2,3\}$. Suppose a relation is chosen from $\mathcal{R}$ at random. The probability that the chosen relation is reflexive (round off to 3 decimal places) is ______.
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 0.125 to 0.125
Explanation
There are $2^9=512$ relations. Reflexive ones must contain the 3 diagonal pairs, leaving $2^6=64$ choices. Probability = 64/512 = 0.125.