The GATE Grind

GATE 2026 EC – Question 33

Electromagnetics · Waveguides and Optical Fibers · 1 mark · Numerical answer

The cutoff frequency (in GHz) for the dominant TE$_{10}$ mode of an air-filled rectangular waveguide of inner dimension $0.28$ inch $\times$ $0.14$ inch is ________. (rounded off to two decimal places)

Practise this question in The GATE Grind →

Show answer and explanation

Correct answer: 20.98 to 21.20

Explanation

$f_c=c/(2a)$ with $a=0.28\times2.54$ cm $=7.112$ mm. So $f_c=3\times10^8/(2\times7.112\times10^{-3})\approx21.09$ GHz.