GATE 2024 EE – Question 40
A 3-phase, 11 kV, 10 MVA synchronous generator is connected to an inductive load of power factor $(\sqrt3/2)$ via a lossless line with a per-phase inductive reactance of 5 Ω. The per-phase synchronous reactance of the generator is 30 Ω with negligible armature resistance. If the generator is producing the rated current at the rated voltage, then the power factor at the terminal of the generator is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 0.63 lagging.
Explanation
Rated phase voltage $V_t=11000/\sqrt3=6351$ V and rated current $I=\dfrac{10\times10^6}{\sqrt3\times11000}=524.9$ A. Take $I$ as reference and let the load voltage be $V_L\angle30^\circ$ (lagging load, pf 0.866). Then $V_t=V_L\angle30^\circ+j5I=0.866V_L+j(0.5V_L+2624)$. Setting $|V_t|=6351$: $V_L^2+2624V_L-3.345\times10^7=0$, so $V_L=4618$ V. Then $V_t=3999+j4933$, whose angle relative to $I$ is $51^\circ$, so the terminal power factor is $\cos51^\circ=0.63$ lagging. (The synchronous reactance does not affect this.)