GATE 2023 EE – Question 40
An 8 bit ADC converts analog voltage in the range of 0 to +5 V to the corresponding digital code as per the conversion characteristics shown in figure. For $V_{in}=1.9922$ V, which of the following digital output, given in hex, is true?

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 66H
Explanation
The step (LSB) is $5/256=19.53$ mV, and the transitions occur at half-LSB offsets, so code $n$ is centred at $n\times19.53$ mV. $\dfrac{1992.2}{19.53}=102.0$, so the code is 102, which is 66H.