GATE 2022 EE – Question 37
An LTI system is shown in the figure where
$$G(s)=\frac{100}{s^2+0.1s+100}.$$
The steady state output of the system, to the input $r(t)$, is given as $y(t)=a+b\sin(10t+\theta)$. The values of '$a$' and '$b$' will be
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) $a=1,\ b=10$
Explanation
The input is $r(t)=1+0.1\sin(10t)$. The DC gain is $G(0)=1$, so $a=1$. At $\omega=10$, $G(j10)=\frac{100}{-100+j1+100}=\frac{100}{j}$, which has magnitude 100, so $b=0.1\times100=10$.