GATE 2015 EE – Question 8
The pie chart below has the breakup of the number of students from different departments in an engineering college for the year 2012. The proportion of male to female students in each department is 5:4. There are 40 males in Electrical Engineering. What is the difference between the numbers of female students in the Civil department and the female students in the Mechanical department?
[Pie chart: Computer Science 40%, Civil 30%, Electrical 20%, Mechanical 10%]

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 32
Explanation
Males to females is 5:4 in every department. Electrical has 40 males, so it has $40 \times \frac{4}{5} = 32$ females and $72$ students in total. That is 20% of the college, so the total is $\frac{72}{0.2} = 360$ students. Civil has $0.30 \times 360 = 108$ students, of whom $\frac{4}{9} \times 108 = 48$ are female. Mechanical has $0.10 \times 360 = 36$ students, of whom $\frac{4}{9} \times 36 = 16$ are female. The difference is $48 - 16 = 32$.