GATE 2015 EE – Question 43
The single-phase full-bridge voltage source inverter (VSI), shown in figure, has an output frequency of 50 Hz. It uses unipolar pulse width modulation with switching frequency of 50 kHz and modulation index of 0.7. For $V_{in} = 100$ V DC, $L = 9.55$ mH, $C = 63.66\ \mu$F, and $R = 5\ \Omega$, the amplitude of the fundamental component in the output voltage $V_o$ (in Volt) under steady-state is ________.

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 60 to 64
Explanation
The fundamental of the inverter output has an amplitude of $0.7 \times 100 = 70$ V. At 50 Hz, $X_L = 2\pi \times 50 \times 9.55 \times 10^{-3} = 3\ \Omega$ and the capacitor admittance is $\omega C = 0.02$ S. The parallel $R$ and $C$ have the admittance $0.2 + j0.02$, so their impedance is $4.96 - j0.5\ \Omega$ with magnitude 4.985. The total impedance is $4.96 + j2.5$, with magnitude 5.55. The output is $70 \times \frac{4.985}{5.55} = 62.9$ V.