GATE 2017 EC – Question 51
For the DC analysis of the Common-Emitter amplifier shown, neglect the base current and assume that the emitter and collector currents are equal. Given that $V_T = 25$ mV, $V_{BE} = 0.7$ V, and the BJT output resistance $r_o$ is practically infinite. Under these conditions, the midband voltage gain magnitude, $A_v = |v_o/v_i|$ V/V, is ________.

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 128
Explanation
The base voltage is $12 \times \frac{47}{73 + 47} = 4.7$ V, so the emitter is at $4.7 - 0.7 = 4.0$ V and $I_E \approx I_C = \frac{4.0}{2\ \text{k}\Omega} = 2$ mA. The transconductance is $g_m = \frac{2\ \text{mA}}{25\ \text{mV}} = 80$ mS. The emitter is bypassed, so the midband gain is $g_m(R_C \parallel R_L) = 0.08 \times 1.6\ \text{k}\Omega = 128$.