GATE 2017 EC – Question 52
The amplifier circuit shown in the figure is implemented using a compensated operational amplifier (op-amp), and has an open-loop voltage gain, $A_0 = 10^5$ V/V and an open-loop cut-off frequency, $f_c = 8$ Hz. The voltage gain of the amplifier at 15 kHz, in V/V, is ________.

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 44 to 45
Explanation
The closed-loop gain at low frequency is $1 + \frac{79}{1} = 80$. The gain-bandwidth product of the op-amp is $10^5 \times 8 = 8 \times 10^5$ Hz, so the closed-loop bandwidth is $\frac{8 \times 10^5}{80} = 10$ kHz. At 15 kHz the gain is $\frac{80}{\sqrt{1 + (15/10)^2}} = \frac{80}{1.803} = 44.4$.