GATE 2025 ME – Question 41
A plate of 30 mm thickness is fed through a rolling mill with two powered rolls. Each roll has a diameter of 500 mm. The plate thickness is to be reduced to 27 mm in a single pass. Assume no change in width. The process feasibility and the maximum draft (in mm) can be represented, respectively, as
Use the coefficient of friction as 0.12
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) feasible and 3.6
Explanation
The maximum possible draft in rolling is $\Delta h_{max} = \mu^2R = 0.12^2 \times 250 = 3.6$ mm. The required draft is $30 - 27 = 3$ mm, which is below the maximum, so the pass is feasible and the maximum draft is 3.6 mm.