The GATE Grind

GATE 2026 CE (CE2) – Question 35

Geomatics Engineering · Maps, scale, coordinate systems, cartography and map projections · 1 mark · Numerical answer

A tourist visiting a city holds a map prepared at a scale of 1:25000. The tourist measures the distance between place A and place B in the city as 12.0 cm on the map. Assuming both the places are connected by a straight road, the distance (in km) the tourist needs to walk from A to B is __________ (*rounded off to the nearest integer*).

Practise this question in The GATE Grind →

Show answer and explanation

Correct answer: 3

Explanation

One centimetre on the map is 25000 cm on the ground. So 12.0 cm on the map is 12.0 x 25000 = 300000 cm = 3000 m = 3 km.