GATE 2026 CE (CE2) – Question 42
The 2.4 ml of raw sewage is diluted to 240 ml. The Dissolved Oxygen (DO) of the diluted sample at the beginning of Biochemical Oxygen Demand (BOD) test was 8 mg/l and it was 6 mg/l after 5-day incubation at 20 °C.
The BOD$_5$ (in mg/l) of the raw sewage is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 200
Explanation
The dilution factor is $\frac{240}{2.4} = 100$. The oxygen used in five days is $8 - 6 = 2$ mg/l. So $BOD_5 = 2 \times 100 = 200$ mg/l.