GATE 2026 CE (CE2) – Question 59
A soil sample has following properties:
Natural water content = 30 %
Plasticity index = 40 %
Liquidity index = 50 %
The estimated plastic limit (in %) of the soil is ________ (*rounded off to one decimal place*).
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 9.95 to 10.05
Explanation
The liquidity index is $LI = \frac{w - PL}{PI}$. So $0.5 = \frac{30 - PL}{40}$, which gives $30 - PL = 20$ and $PL = 10.0$ %.