The GATE Grind

GATE 2025 CH – Question 32

Thermodynamics · Properties of mixtures: partial molar properties, fugacity, excess properties, activity coefficients · 1 mark · Numerical answer

The following data is given for a ternary $ABC$ gas mixture at 12 MPa and 308 K:

Component $i$ABC
$y_i$0.550.200.25
$\hat{\phi}_i$0.750.800.95

$y_i$: mole fraction of component $i$ in the gas mixture
$\hat{\phi}_i$: fugacity coefficient of component $i$ in the gas mixture at 12 MPa and 308 K

The fugacity of the gas mixture is _____ MPa (rounded off to 3 decimal places).

Practise this question in The GATE Grind →

Show answer and explanation

Correct answer: 9.624 to 9.720

Explanation

The fugacity coefficient of the mixture follows from the component values: $\ln\phi = \sum y_i\ln\hat{\phi}_i = 0.55\ln 0.75 + 0.20\ln 0.80 + 0.25\ln 0.95 = -0.15823 - 0.04463 - 0.01282 = -0.21568$, so $\phi = 0.8061$. The fugacity of the mixture is $f = \phi P = 0.8061 \times 12 = 9.672$ MPa.