The GATE Grind

GATE 2025 CH – Question 55

Mass Transfer · Absorption · 2 marks · Numerical answer

Gas containing 0.8 mol% component $A$ is to be scrubbed with pure water in a packed bed column to reduce the concentration of $A$ to 0.1 mol% in the exit gas. The inlet gas and water flow rates are 0.1 kmol/s and 3.0 kmol/s, respectively.
For the dilute system, both the operating and equilibrium curves are considered linear. If the slope of the equilibrium line is 24, the number of transfer units, based on the gas side, $N_{OG}$ is ____ (rounded off to 1 decimal place).

Practise this question in The GATE Grind →

Show answer and explanation

Correct answer: 4.38 to 4.42

Explanation

The absorption factor group is $S = \frac{mG}{L} = \frac{24 \times 0.1}{3.0} = 0.8$. For pure water ($x_2 = 0$), $N_{OG} = \frac{1}{1 - S}\ln\left[(1 - S)\frac{y_1}{y_2} + S\right] = \frac{1}{0.2}\ln\left[0.2 \times 8 + 0.8\right] = 5\ln 2.4 = 4.38$, which is 4.4.