GATE 2024 CE (CE2) – Question 36
In a sample of 100 heart patients, each patient has 80% chance of having a heart attack without medicine X. It is clinically known that medicine X reduces the probability of having a heart attack by 50%. Medicine X is taken by 50 of these 100 patients. The probability that a randomly selected patient, out of the 100 patients, takes medicine X and has a heart attack is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 20%
Explanation
The probability that a patient takes X is $\frac{50}{100} = 0.5$. With the medicine the chance of a heart attack is $0.8 \times 0.5 = 0.4$. So the probability of taking X and having a heart attack is $0.5 \times 0.4 = 0.2$, that is 20%.