GATE 2022 ME (ME1) – Question 2
The average of the monthly salaries of M, N and S is ₹ 4000. The average of the monthly salaries of N, S and P is ₹ 5000. The monthly salary of P is ₹ 6000.
What is the monthly salary of M as a percentage of the monthly salary of P?
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 50%
Explanation
$M + N + S = 12000$ and $N + S + P = 15000$. Subtracting, $P - M = 3000$, so $M = 6000 - 3000 = 3000$, which is 50% of 6000.