GATE 2022 ME (ME1) – Question 3
A person travelled 80 km in 6 hours. If the person travelled the first part with a uniform speed of 10 kmph and the remaining part with a uniform speed of 18 kmph. What percentage of the total distance is travelled at a uniform speed of 10 kmph?
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 43.75
Explanation
Let the first part be $d$ km. Then $\frac{d}{10} + \frac{80 - d}{18} = 6$. Multiplying by 90: $9d + 400 - 5d = 540$, so $d = 35$ km. That is $\frac{35}{80} = 43.75\%$.