GATE 2023 EC – Question 50
Let $x_1(t)$ and $x_2(t)$ be two band-limited signals having bandwidth $B=4\pi\times10^3$ rad/s each. In the figure below, the Nyquist sampling frequency, in rad/s, required to sample $y(t)$, is

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (D) $32\pi\times10^3$
Explanation
$x_1$ is multiplied by $\cos(4\pi\times10^3t)$, so it occupies up to $4\pi\times10^3+4\pi\times10^3=8\pi\times10^3$ rad/s. $x_2$ is multiplied by $\cos(12\pi\times10^3t)$ and occupies up to $12\pi\times10^3+4\pi\times10^3=16\pi\times10^3$ rad/s. The highest frequency in $y(t)$ is $16\pi\times10^3$, so the Nyquist rate is $2\times16\pi\times10^3=32\pi\times10^3$ rad/s.