GATE 2026 EE – Question 57
The resistance values of the Wheatstone bridge shown are: $P=2000\ \Omega$, $Q=500\ \Omega$, $R=3000\ \Omega$. The battery voltage $E=50$ V. The battery has an internal resistance of 1 Ω and the Galvanometer (G) has a resistance of 50 Ω.
The value of the resistance $S$ for balanced condition is ____________ Ω.
(Answer in integer)

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 750
Explanation
At balance the galvanometer carries no current, so $\dfrac PQ=\dfrac RS$ and $S=\dfrac{RQ}{P}=\dfrac{3000\times500}{2000}=750\ \Omega$. The battery and galvanometer resistances do not affect the balance condition.