GATE 2024 EE – Question 17
A three phase, 50 Hz, 6 pole induction motor runs at 960 rpm. The stator copper loss, core loss, and the rotational loss of the motor can be neglected. The percentage efficiency of the motor is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 96
Explanation
$N_s=\dfrac{120\times50}{6}=1000$ rpm, so the slip is $s=\dfrac{1000-960}{1000}=0.04$. With only rotor copper loss, the efficiency is $1-s=0.96$, i.e. 96%.