GATE 2022 EE – Question 55
In the circuit shown below, the magnitude of the voltage $V_1$ in volts, across the $8\ \text{k}\Omega$ resistor is ________. (round off to nearest integer)

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 100
Explanation
The controlled current source forces the current $I$ through the $8\ \text{k}\Omega$ resistor, so $V_1=8000I$. The KVL around the left loop is $75=2000I+0.5V_1=2000I+4000I=6000I$, so $I=12.5$ mA and $V_1=8\text{ k}\Omega\times12.5\text{ mA}=100$ V.