GATE 2021 EE – Question 8
Let $X$ be a continuous random variable denoting the temperature measured. The range of temperature is $[0,100]$ degree Celsius and let the probability density function of $X$ be $f(x)=0.01$ for $0\le X\le100$.
The mean of $X$ is ________.
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (D) 50.0
Explanation
For a uniform density on $[0,100]$, the mean is $\int_0^{100}x(0.01)\,dx=0.01\times\frac{100^2}{2}=50$.