GATE 2019 EE – Question 43
The enhancement type MOSFET in the circuit below operates according to the square law. $\mu_nC_{ox}=100\ \mu\text{A/V}^2$, the threshold voltage ($V_T$) is 500 mV. Ignore channel length modulation. The output voltage $V_{out}$ is

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 600 mV
Explanation
The transistor is diode-connected, so it is in saturation with the 5 $\mu$A source current: $5\ \mu\text{A}=\frac12(100\ \mu\text{A/V}^2)(10)V_{ov}^2$, which gives $V_{ov}^2=0.01$ and $V_{ov}=0.1$ V. Then $V_{out}=V_{GS}=0.5+0.1=0.6$ V.