GATE 2019 EE – Question 44
In the circuit below, the operational amplifier is ideal. If $V_1=10$ mV and $V_2=50$ mV, the output voltage ($V_{out}$) is

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (B) 400 mV
Explanation
This is a difference amplifier with equal ratios $\frac{100\text{ k}}{10\text{ k}}=10$, so $V_{out}=10(V_2-V_1)=10\times40\text{ mV}=400$ mV.