GATE 2018 EE – Question 11
A single-phase 100 kVA, 1000 V / 100 V, 50 Hz transformer has a voltage drop of 5% across its series impedance at full load. Of this, 3% is due to resistance. The percentage regulation of the transformer at full load with 0.8 lagging power factor is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 4.8
Explanation
$\%R=3$ and $\%X=\sqrt{25-9}=4$. The regulation is $\%R\cos\phi+\%X\sin\phi=3(0.8)+4(0.6)=4.8\%$.