GATE 2016 EC – Question 51
A $p$-$i$-$n$ photodiode of responsivity 0.8 A/W is connected to the inverting input of an ideal opamp as shown in the figure, $V_{CC} = 15$ V, $-V_{CC} = -15$ V, load resistor $R_L = 10\ \text{k}\Omega$. If 10 μW of power is incident on the photodiode, then the value of the photocurrent (in μA) through the load is ________

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 790 to 810
Explanation
The photocurrent is $0.8\ \text{A/W} \times 10\ \mu\text{W} = 8\ \mu$A. This current flows through the 1 MΩ feedback resistor, so the output is $V_0 = -8\ \mu\text{A} \times 1\ \text{M}\Omega = -8$ V, which is within the $\pm 15$ V supply limits. The current through the $10\ \text{k}\Omega$ load has magnitude $\frac{8\ \text{V}}{10\ \text{k}\Omega} = 0.8$ mA, which is 800 μA.