GATE 2026 CE (CE1) – Question 41
In a laminar flow of a Newtonian fluid through a circular pipe of radius 5 cm, the maximum velocity is found to be 2 m/s. The velocity (in m/s) at a radial distance of 2.50 cm from the axis of the pipe is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) 1.50
Explanation
For laminar flow in a circular pipe the velocity is $u = u_{max}\left[1 - \left(\frac{r}{R}\right)^2\right]$. At $r = 2.5$ cm and $R = 5$ cm this is $2 \times (1 - 0.25) = 1.50$ m/s.