GATE 2024 DA – Question 5
In an election, the share of valid votes received by the four candidates A, B, C, and D is represented by the pie chart shown. The total number of votes cast in the election were 1,15,000, out of which 5,000 were invalid.
Based on the data provided, the total number of valid votes received by the candidates B and C is
Figure: a pie chart of the share of valid votes: A 40%, B 25%, C 20%, D 15%.
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (B) 49,500
Explanation
The number of valid votes is $115000 - 5000 = 110000$. Candidates B and C together got $25\% + 20\% = 45\%$ of them, which is $0.45 \times 110000 = 49500$.