GATE 2024 CS (CS2) – Question 11
Consider a computer with a 4 MHz processor. Its DMA controller can transfer 8 bytes in 1 cycle from a device to main memory through cycle stealing at regular intervals. Which one of the following is the data transfer rate (in bits per second) of the DMA controller if 1% of the processor cycles are used for DMA?
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 2,56,000
Explanation
DMA cycles per second = 1% of 4×10^6 = 40,000. Each transfers 8 bytes = 64 bits, so rate = 40,000 × 64 = 2,560,000 bits/s.