GATE 2024 CE (CE2) – Question 30
For a reconnaissance survey, it is necessary to obtain vertical aerial photographs of a terrain at an average scale of 1: 13000 using a camera. If the permissible flying height is assumed as 3000 m above a datum and the average terrain elevation is 1050 m above the datum, the required focal length (in mm) of the camera is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (B) 150
Explanation
The scale of a vertical photograph is $\frac{f}{H - h}$. The flying height above the average terrain is $3000 - 1050 = 1950$ m. So $f = \frac{1950}{13000} = 0.15$ m $= 150$ mm.