GATE 2023 CH – Question 26
A packed distillation column, with vapor having an average molecular weight of 45 kg kmol$^{-1}$, density of 2 kg m$^{-3}$ and a molar flow rate of 0.1 kmol s$^{-1}$, has a flooding velocity of 0.15 m s$^{-1}$. The column is designed to operate at 60% of the flooding velocity. Which one of the following is the CORRECT value for the column diameter (in m)?
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (D) $\frac{10}{\sqrt{\pi}}$
Explanation
The design velocity is $0.6 \times 0.15 = 0.09$ m/s. The mass flow of the vapour is $0.1 \times 45 = 4.5$ kg/s, which is a volume flow of $\frac{4.5}{2} = 2.25$ m³/s. The area is $\frac{2.25}{0.09} = 25$ m², so $\frac{\pi}{4}D^2 = 25$ and $D = \sqrt{\frac{100}{\pi}} = \frac{10}{\sqrt{\pi}}$ m.