GATE 2022 ME (ME1) – Question 19
A CNC worktable is driven in a linear direction by a lead screw connected directly to a stepper motor. The pitch of the lead screw is 5 mm. The stepper motor completes one full revolution upon receiving 600 pulses. If the worktable speed is 5 m/minute and there is no missed pulse, then the pulse rate being received by the stepper motor is
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (B) 10 kHz
Explanation
The table speed is $5000$ mm/min $= 83.33$ mm/s. With a 5 mm pitch the screw turns at $\frac{83.33}{5} = 16.67$ rev/s. At 600 pulses per revolution the pulse rate is $16.67 \times 600 = 10000$ Hz $= 10$ kHz.