The GATE Grind

GATE 2022 ME (ME1) – Question 55

Machining and Machine Tool Operations · Mechanics of machining · 2 marks · Numerical answer

A 1 mm thick cylindrical tube, 100 mm in diameter, is orthogonally turned such that the entire wall thickness of the tube is cut in a single pass. The axial feed of the tool is 1 m/minute and the specific cutting energy ($u$) of the tube material is 6 J/mm$^3$. Neglect contribution of feed force towards power. The power required to carry out this operation is _________ kW (round off to one decimal place).

Practise this question in The GATE Grind →

Show answer and explanation

Correct answer: 31.24 to 31.56

Explanation

The material removed per second is the cross-section of the tube wall times the axial feed speed: $\pi \times 100 \times 1 = 314.16$ mm² and $\frac{1000}{60} = 16.67$ mm/s, so the MRR is $5236$ mm³/s. The power is $u \times MRR = 6 \times 5236 = 31416$ W $= 31.4$ kW.