GATE 2022 EE – Question 58
Consider an ideal full-bridge single-phase DC-AC inverter with a DC bus voltage magnitude of 1000 V. The inverter output voltage $v(t)$ shown below, is obtained when diagonal switches of the inverter are switched with 50% duty cycle. The inverter feeds a load with a sinusoidal current given by, $i(t)=10\sin(\omega t-\frac\pi3)$ A, where $\omega=\frac{2\pi}{T}$. The active power, in watts, delivered to the load is ________. (round off to nearest integer)

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 3183
Explanation
The output is a $\pm1000$ V square wave, whose fundamental has amplitude $\frac{4\times1000}{\pi}=1273.2$ V and is in phase with $\sin\omega t$. Only the fundamental delivers power: $P=\frac12\times1273.2\times10\times\cos60^\circ=3183$ W.