GATE 2018 CS – Question 10
A six sided unbiased die with four green faces and two red faces is rolled seven times. Which of the following combinations is the most likely outcome of the experiment?
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (C) Five green faces and two red faces.
Explanation
With $p(\text{green})=\frac23$, $P(k\text{ greens})=\binom7k(2/3)^k(1/3)^{7-k}\propto\binom7k2^k$: $k=3$: $35\cdot8=280$, $k=4$: $35\cdot16=560$, $k=5$: $21\cdot32=672$, $k=6$: $7\cdot64=448$. The most likely is five green and two red.