GATE 2025 CS (CS2) – Question 34
In a 4-bit ripple counter, if the period of the waveform at the last flip-flop is 64 microseconds, then the frequency of the ripple counter in kHz is ________. (Answer in integer)
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 250
Explanation
The last flip-flop's output frequency is f/16, so its period is 16T = 64 µs and T = 4 µs. The counter frequency is 1/4 µs = 250 kHz.