GATE 2025 EC – Question 46
The intrinsic carrier concentration of a semiconductor is $2.5\times10^{16}$ /m$^3$ at 300 K.
If the electron and hole mobilities are 0.15 m$^2$/Vs and 0.05 m$^2$/Vs, respectively, then the intrinsic resistivity of the semiconductor (in kΩ.m) at 300 K is ________.
(Charge of an electron $e=1.6\times10^{-19}$ C.)
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (B) 1.25
Explanation
$\sigma_i=qn_i(\mu_n+\mu_p)=1.6\times10^{-19}\times2.5\times10^{16}\times0.20=8\times10^{-4}$ S/m. So $\rho_i=1/\sigma_i=1250\ \Omega\text{ m}=1.25\ \text{k}\Omega\text{ m}$.