GATE 2025 EC – Question 48
The electron mobility $\mu_n$ in a non-degenerate germanium semiconductor at 300 K is 0.38 m$^2$/Vs.
The electron diffusivity $D_n$ at 300 K (in cm$^2$/s, rounded off to the nearest integer) is ________.
(Consider the Boltzmann constant $k_B=1.38\times10^{-23}$ J/K and the charge of an electron $e=1.6\times10^{-19}$ C.)
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (B) 98
Explanation
By the Einstein relation $D_n=\mu_nV_T=\mu_n\dfrac{k_BT}{e}=0.38\times\dfrac{1.38\times10^{-23}\times300}{1.6\times10^{-19}}=0.38\times0.025875=9.83\times10^{-3}$ m$^2$/s $=98.3$ cm$^2$/s, i.e. 98.