GATE 2025 EC – Question 50
An electric field of 0.01 V/m is applied along the length of a copper wire of circular cross-section with diameter 1 mm. Copper has a conductivity of $5.8\times10^7$ S/m.
The current (in Amperes, rounded off to two decimal places) flowing through the wire is ________.
Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 0.46
Explanation
$J=\sigma E=5.8\times10^7\times0.01=5.8\times10^5$ A/m$^2$. The cross-section is $A=\pi(0.5\times10^{-3})^2=7.854\times10^{-7}$ m$^2$. So $I=JA=5.8\times10^5\times7.854\times10^{-7}\approx0.46$ A.