GATE 2025 EC – Question 65
Two resistors are connected in a circuit loop of area 5 m$^2$, as shown in the figure below. The circuit loop is placed on the $x$-$y$ plane.
When a time-varying magnetic flux-density $B(t)=0.5t$ (in Tesla), is applied along the positive $z$-axis, the magnitude of current $I$ (in Amperes, rounded off to two decimal places) in the loop is ________.

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: 0.62 to 0.63
Explanation
The flux through the loop is $\Phi=B\,A=0.5t\times5=2.5t$ Wb, so the induced emf magnitude is $d\Phi/dt=2.5$ V. The two 2 Ω resistors are in series ($R=4$ Ω), so $I=2.5/4=0.625$ A ≈ 0.63 A.