GATE 2024 EE – Question 14
The circuit shown in the figure with the switch $S$ open, is in steady state. After the switch $S$ is closed, the time constant of the circuit in seconds is

Practise this question in The GATE Grind →
Show answer and explanation
Correct answer: (A) 1.25
Explanation
For the time constant the ideal 1 A source is replaced by an open circuit. With S closed, the remaining circuit is a single loop containing the left (1 Ω, 1 H) branch, the (1 Ω, 1 H) branch through the switch, and the two 1 H inductors in parallel ($0.5$ H). Total $R=1+1=2\ \Omega$ and total $L=1+1+0.5=2.5$ H, so $\tau=L/R=1.25$ s.